ARMA 3 VE MODLAR

ARMA 3 VE MODLAR

Eski yıllara ait oyunlarda göremediğimiz ancak daha sonraları birden bire karşımıza çıkan modlar, bu sefer Arma 3’ü de kapsıyor. Ama ARMA 3 VE MODLAR öylesine yapılmış ve sadece oyunu zevkli bir hale getirmek için tasarlanmış şeyler değiller. Peki bunlar tam olarak neler?

 

ARMA 3 VE MODLAR

Arma 3 size olabildiğince çok mod ve oynanış imkanları sunuyor. Bunların en ilginçlerine bir göz gezdirelim;

 

Wasteland Modu: Bu mod sizi Stratis adasına atıyor ve size hiçbir şekilde hangi takımı seçeceğinizi bile sormuyor. Bağımsız bir asker olarak da oyuna başlayabilirsiniz. Yapacağınız şey; Hayatta Kalmak! Adanın yerleşim yerlerinden içecek, yiyecek ve para gibi şeyleri toplamalısınız ve sonuna kadar dayanmalısınız.

Rally – Skopos Course: Adından da hemen anlaşılacağı üzere bu bir ralli modu. Modu etkinleştirip giriş yapıyorsunuz ve karşınızda oynayacağınız pistler bulunuyor. Burada yapacağınız tek şey: Ralli yapmak ve figürler sergilemek. Fakat pist tamamen boş değil. Üzerinizden bir size çarpmakta olan bir jet geçebilir. Ya da yanmakta olan bir zırhlı araç hemen dönemeçte karşınıza çıkabilir.

GhostHawk Shift: Bu mod size helikopteri sürmeyi öğretiyor. Aslında bu kadar basit denilebilir fakat değil. Çünkü sadece birkaç yüz metre uçuş yapacağınızı zannederken, co-pilot tarafından helikopter çok zor alanlara doğru uçuşa çıkartılıyor. Kendinizi bir anda başka görevlerin ortasında ve ağır silahlarla ateş açılırken buluyorsunuz.

Survivor: Bir kasabaya elinizde bir silahla atılıyorsunuz ve çevrenizde sizi öldürmek isteyen onlarca düşman var. Kaçıp saklanmak bir işe yaramıyor. Zaman limiti de mevcut. Bu modun en güzel özelliği “nişan almadan hedefi vurabilme” özelliğini size kazandırması.

Dynamic Universal War System: Belki de bana göre Arma 3’ün en etkileyici modu. Tamamen bir general gibi savaş yönetmeniz isteniyor sizden. İlk önce size bir üs ve belirli sayıda asker veriyor. Karşınızda ise başka bir düşman üssü var. Oynadığınız harita ise Altis ve size söylenen karşı üssü ele geçirmek. Onlarca özellik ile karşı üssü ele geçirmelisiniz fakat sizin sahip olduğunuz bütün özellik düşmanda da var ve mod içerisindeki yapay zeka gerçekten zorlayıcı.

Altis Life Mod: Oyun içerisinde belki de en ilgi çeken mod budur.  Arma 3 Roleplay özelliği taşır. Altis adasındasınız ve ne olmak istiyorsunuz? Taksici? Doktor? Sivil? Polis? Birini seçip Role Play’in tadına varıyorsunuz.

 

  EDİTÖRLÜK

            Modlu Arma 3’ün çoklu özelliklerini bir araya getirebildiğiniz yegâne ortam belki de budur. Bütün bir haritayı en baştan yenileyebilirsiniz. Silahlara, teçhizata, eşyalara, araçlara ve hatta düşmanlara kadar. Mesela Altis Life Mod’unda orijinal bir fikriniz varsa ve eğer yapılabiliyorsa bunu adminlere söylemeniz yeterli olabiliyor. Altis Life Mod’u yöneticileri sizin fikrinizi alıp geliştirip moda dahil edebiliyorlar. Bu sayede yüz binler Altis Life Mod’u oyuncusu, sizin şaheserinizle tanışmış oluyor.