ARMA 3

ARMA 3
ARMA 3

Bohemia Interactive’den, 270 kilometre karelik tam bir savaş simulasyonu olan bir Arma serisi daha. Arma 3

!Diğer oyunlara nazaran, da ha zor hedef almak, strateji belirlemek, gerektiği alanda silahın ya da size sağlanan teçhizatların en iyisini kullanmak ya da onları kullanırken zorluk çekmek, gerçek bir savaş alanındaymış gibi her yerden saldırıya uğrayıp soğuk terler mi dökmek istiyorsunuz? O zaman sizin için ideal oyunlardan biri Arma 3’tür.

 

SAVAŞIN KURALLARI

Kısaca Arma 3’e değinmek gerekirse, İngiliz Özel Birliği askeri olarak oyuna başlıyorsunuz ve düşmanlarınız İran Askerleri. Buraya kadar her şey normal ve diğer oyunlardan farksız görünüyor öyle değil mi? Değil! Arma serisinin önceki oyunlarını biliyorsanız, siz de söylediklerime hak vereceksiniz ki karşınızdaki düşman hemen öyle kendini gösteren cinsten olmayacak bu seride.

İlk kural çevreyi dikkatlice süzmek! Başta da söylediğim gibi karşınızda devasa bir harita var. Çevrede yüzlerce düşman askeri var. Bir de sizin birliğiniz bulunuyor. Hepsi bu. Hikaye odaklı oynarsanız eğer haritaya açıldığınız ilk anlardan itibaren, saldırının nereden geldiğini göremeyeceksiniz. Hangi silahı geliştirmeniz gerektiğini seçemeyeceksiniz. Nasıl bir araçla ilerlemeniz gerektiğini hesaba katamayacaksınız. Çünkü oyun sizi plan yapmaya yani stratejik oynamaya zorlayacak.

İkinci kural; Saklan! Normal bir FPS (First Person Shooter) oyunları gibi koşarak önünüze gelene sıkmak bu oyunda oldukça zor. Yapılabilir mi? Evet! Yapılmalı mı? Hayır! Çünkü her yerden saldırıya uğrayabilirsiniz.

Üçüncü kural; Savaş alanında kural olmaz!

Dördüncü ve son kural; Görev görev görev! Hem takım için, hem kendi karakteriniz için görevlerden sakınmayın. Her görev farklı bir özellik ve farklı bir silaha yol açan kapı olabilir.

OYUN İÇİ YALNIZLIK

Arma 3 modlar içerisinde haritayı rahatça dolanabileceğiniz onlarca araç ve sizin ilginizi çekecek bir ana hikaye bulunuyor. Bunun yanı sıra oyun içerisindeki konuşmalar ve çevresel sesler ise; İster istemez sizi etkiliyor. Tabii bununla birlikte güzel bir haber daha geliyor ki, oyunda istemsizce gaza gelebiliyorsunuz. Co-op (Cooperative Game) özelliği! Arma 3 bir savaş simülasyonu demiştik. Peki siz çevrede gezerken ve tam askeri hislerle düşman avlarken, av durumuna düşerseniz ne olur? Peki tam o anda sizinle Arma 3’ü co-op oynayan arkadaşınız varsa ve sizi kurtarmışsa ne olur? İnanın oyunun co-op özelliği atmosferi ile o kadar güzel bağdaşmış ki oyunun kendisinden tat almakla birlikte, arkadaşınız ile olan bağlarınız bile sıkılaşabilir.

 

EK ÖZELLİKLER

Oyun içerisinde ilk başta dediğimiz gibi; Arma 3 Single Player ve onun içerisinde Co-op özelliği bulunuyor. Tabii bunun yanı sıra neredeyse artık her FPS oyununda olan Multiplayer kısmı da etkin. Ama ek olarak oyun içinde kendi hikayenizi yazabileceğiniz Editör Modu’da bulunmakta. En güzel özelliklerinden biri ise Türkçe dili de mevcut. Hem Steam üzerinden hem de bağımsız platformlardan oyunu Türkçe hale getirebilirsiniz.