Barış Manço Hayatı, Barış Manço Kimdir? (Kısaca Hayatı)

barış manço

Barış Manço Hayatı, Barış Manço Kimdir? (Kısaca Hayatı)

Barış Manço hayatı ve kişiliği örnek alınacak Türk asıllı sanatçıdır. 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar’da doğan Barış Manço müziğe gençlik yıllarından ilgi duymuştur. İlk 45’likleri Harmoniler isimli müzik gurubu ile beraber 1962 yılında yani Barış Manço 21 yaşındayken yayınlandı. Bu tarih itibari ile müziğe adını yazdıran Barış Manço bir süre sonra Belçika’da eğitim hayatına devam etmesi gerektiği için Harmoniler dağıldı.

Kendisi Belçika’ya Kraliyet Akademisinde yüksek öğretim için gidecekti. Yolculuğunda, Belçika’ya gitmeden önce Fransa’nın başkenti olan Paris’e giderek kendisiyle daha önce görüştüğü Fransız şarkıcı Henri Salvador ile görüştü. Henri, Barış Manço’nın Fransızcasını ve fiziğini yetersiz bulduğu için ( fazla kilosu olduğunu düşündü ) anlaşma yapamadı. Kendisi Belçika’da resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi alırken aynı zamanda garsonluk ve otomobil bakıcılığı yaparak hayatına katkıda bulunuyordu. Kısa zamanda Fransızcasını ilerletti ve yaptığı besteleri değerlendirme şansı yakaladı. 1964 yılında müzik hayatına devam etmek için Rigolo plak şirketi ile anlaştı. 1964 yılının Eylül ayında 4 şarkılık Fransızca bir EP albüm çıkardı. Kısa süre içerisinde beğeni kazanan bu albüm Fransız radyolarında çalmaya başlamıştı bile! Türkiye’ye geldiğinde, Türk radyocuları şarkının Fransız biri tarafından seslendirildiğini düşünmüşlerdi ve bu şekilde şarkıyı sunmuşlardı.

Ölümü

İlk başarısını bu şekilde sürdüren Manço müzik hayatı boyunca bizlere sayısız eser kazandırmıştır. Gerek kişiliği, gerek şarkıları ile tüm Türkiye’nin kalbini kazanan bir sanatçıydı. Toplumsal olaylara sessiz kalmadığı gibi bunları şarkılarında da dile getirmekten hiçbir zaman çekinmedi. İnsanları her zaman bir bütün olarak gördü. Hiçbir zaman insanlara farklı bakmadı. Hep kendisi gibi oldu ve kendisi gibi olmaya devam etti. Şan şöhretin değiştirmediği nadide insanlardan bir tanesiydi. 31 Ocak 1999 yılında gece aniden rahatsızlandı. 23:30 civarlarında acilen hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucunda Manço’nun kalp krizi geçirdiği belirlendi. Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 1 Şubat 01:30’da hayata gözlerini yumdu. Barış Manço hayatı konusunda her zaman örnek alınacak bir insan olmuştur.

Bugün 02.01.2018. Barış Manço’nun 75. doğum yıl dönümü. Yaşsa şu anda 75 yaşında aramızda olacaktı. 1 ay sonra ise aramızdan ayrılışının 19. yılı olacak. Belki de dünyalara sığdıramayacağımız bir insandı. Saygıyla anıyoruz. Nur içinde yat, güzel insan…

Diğer biyografilere göz atmak için “Biyografi” kategorimize göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın