Battlefield V Ertelendi! Merakla Beklenen Oyun Başka Bahara Kaldı

Uzun süredir tanıtım süreci ile yoğun ilgi gören ve son olarak Gamescom ile gündeme taşınan Battlefield V isimli oyun son zamanların en iyi savaş oyunlarından birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ancak oyun ile ilgili oyuncuları üzern ilk haber geldi. Bilindiği üzere duyurusu yapılan oyunların %80’i çıkış tarihi yaklaştıkça erteleme yapıyor. Çıkış tarihi geldiğinde ise ya sorunlu olarak çıkıyor ya da yamalar ile düzetilmesi uzun zaman alıyor. Battlefield bunlardan ilkini sıklıkla yapmıştır. Daha önceki serilerinde bu durumu görmemek imkansız. Bu nedenle erteleme yapmalarına şaşırmadık dememiz yanlış olmaz. Oyuncular ise merak ettikleri oyunun ertelenme haberi ile birlikte adeta çöküşe geçtiler.

BATTLEFİELD V BAŞKA BAHARA KALDI

Büyük bütçeli oyunların ilgili tarihte çıkmaması oyun sektörünün önemli problemlerinden birisidir. Yapılan duyuru ve fragmandaki tarih ile oyuncuları heyecanlandıran yapımcı firmalar heyecanı doruğa çıkarmak için erteleme yapmayı ihmal etmiyor. Daha önce hazırlıksız çıkış yaparak FPS sorunları yaşatan ve planlama hatasını gözlerimize sokan birçok yapım görebilirsiniz. Bu konuda örnek olabilecek Batman gibi önemli bir marka bulunmaktadır. Battlefield’in yaptığı ertelemenin sebebinin ise oyunun daha iyi hale getirilmesi oldu. Oyunu daha iyi hale getirmeye karar veren firma bir süre daha beta paylaşımını erteleyecek. Böylece oyuncular tam sürüm oyunu verilen ilk beta erişimi ile deneme fırsatın bulacak. Ancak yapılan bu ertelemeler kabak tadı vermeye başladı.

BATTLEFİELD EYLÜL’DE OYUNCULARLA BULUŞACAK

İlk olarak açık betasını sunacak olan dev firma Battlefield V için verdiği tarihi erteleyecek 6 Eylül’e aldı. Oyunun tam sürümünün çıkış tarihi ise 19 Ekim’den 20 Kasım’a çekildi. Bilindiği üzere yıl sonu değerlendirmelerinde ilk çıkış yapan oyunlar çok fazla hatırlanmaz. En iyi oyun seçiminde ise daha çok Kasım-Aralık ayı veya yılın son çeyreği dikkate alınır. Eğer Ocak ayında çok büyük bir oyun çıkış yapmamışsa ve devasa bir atılım olmamışsa oyuncuların yüzünü güldüren bir oyunun olmadığı da gayet açık anlaşılabilir. Herhalde firmanın bu durumu iyi bir şekilde analiz ederek hafızalarda kalmak için Kasım ayına erteleme yaptığı düşünülüyor.