Deniz neden tuzludur?

Ana Sayfa » Bilim » Deniz neden tuzludur?

deniz neden tuzludur

Deniz Neden Tuzludur?

Denizin neden tuzlu olduğu hakkında hiç düşündünüz mü? Sizlere bugün “Deniz neden tuzludur?” sorusunun cevabını vereceğiz. İnsanlar belki de hayatları boyunca hiç bu soruyu kendilerine sormamışlar bile. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcağından korunmak için insanlar denizlere akın ederler. Ama insanlar sürekli olarak girdikleri ve serinledikleri denizin neden bu kadar tuzlu olduğunu belki de hiç düşünmemiştir. Deniz kavramı ülkemizin üç yanının denizlerle çevrili olması sebebiyle tarafımızca çok iyi bilinir. Hiç denize girmesek bile denizin tuzlu olduğu hakkında az çok bilgi sahibiyizdir fakat yapılan araştırmalar neticesinde, denizin tuzlu olduğunu bildiği halde nedenini merak etmeyen insan sayısı çok ama çok fazla! Hemen cevap verelim.

Deniz neden tuzludur, sorusuna cevap verme vakti geldi! Öncelikle denizler bildiğimiz üzere dünyadaki bir çok akarsu ve su yatakları ile besleniyor. Dünya üzerinde bir çok kaya üzerinde tuz minerali bulunmaktadır. Bu kayalar eğer deniz yataklarında, nehir kenarlarında, kısaca denize giden ve denize yakın olan bölgelerde ise bu kayalardaki tuz mineralleri zamanla aşınarak suya karışır. Özellikle küçük dere yataklarında, çaylarda bulunan bu kayalar suyun etkisi ile nehirlere ve oradan denize karışırlar. Bundan dolayı deniz tuzlu bir yapıya sahiptir. Denizin tuzlu olmasının en önemli sebebi budur.

Deniz Suyu İçilir Mi?

Deniz suyunun içilir olmadığı çok açıktır. Deniz suyunu alıp içemezsiniz çünkü çok fazla tuz bulunmaktadır. Deniz suyu susuzluğu gidermekten ziyade insanın susuzluğunu daha da arttırır. Çünkü içerisindeki bol miktarda tuzunun çözülebilmesi ve vücuttan atılabilmesi için çok fazla su kullanılması gerekir. Deniz suyundaki tuz oranı çok yüksek olduğu için içtiğiniz suyun içerisinde bulundurduğu tuzu çözerek vücudunuzdan uzaklaştırması imkansızdır. Böylece fazla tuz vücudunuza girdiği anda içmiş olduğunuz sudan daha fazla suya ihtiyaç duyarsınız ve vücudunuzda daha önce bulunan suyun da büyük bir kısmını kaybetmiş olursunuz ve susuzluğunuz daha fazla artar.,

Bu sebepten dolayı susadığınızda asla deniz suyunu tercih etmeyin. Çok mecbur kaldıysanız ve elinizde yeterli imkan varsa, suyu buharlaştırma tekniği kullanarak buharlaştırıp bir şekilde tekrar yoğunlaştırın ve içindeki tuzu bu şekilde süzerek için. Yine de mecbur kalmadığınız sürece bu işlemi de gerçekleştirmeyin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Deniz neden tuzludur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neden uyuruz?

Neden uyuruz? 17 Ağustos 2017

Uzay nedir?

Uzay nedir? 09 Ağustos 2017

 • DMCA PROTECTION

  Bu sitedeki içeriklerin tamamı DMCA koruması altındadır. Başka sitelerin içeriklerimizi izinsiz kopyalaması durumunda işlem yapılır.

  DMCA.com Protection Status
 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Metin2 Şaman Efsunları Metin2 Kasma Sorunu Metin2 Server Çökertme Hilesi ( Programı ) 2018 Metin2 Pet Kodları Vatan Şaşmaz kimdir? ( Son Röportajı ) Metin2 Cadılar Bayramı Etkinlikleri Takvimi ( 2017 )

  FACEBOOK'TA BİZ


  Backlink alımları için lütfen iletişime geçiniz.
  metin2 yang
  cs go satın al
  https://www.oyunparam.com

  NMxTR - Tüm Hakları Saklıdır