Din uğruna öldürmek caiz midir? ( Kuran-ı Kerim )

Ana Sayfa » Din » Din uğruna öldürmek caiz midir? ( Kuran-ı Kerim )

din uğruna öldürmek caiz midir

Din Uğruna Öldürmek Caiz Midir?

Öncelikli olarak tüm dinlerin iyiliği, güzelliği emrettiğini unutmayalım. Bu dinlerin ortak düşüncesidir ve neredeyse tüm dinler iyi amel işlemeyi öğütler. Ölüm cezası da gerekmediği sürece yanlış bir şeydir ve insanlar tarafından kesinlikle doğru görülmez.

Din uğruna öldürmek caiz midir, sorusuna gelecek olursak, bu soruya Kuran-ı Kerim’i rehber alarak cevap verebiliriz. Bundan önce mantıksal olarak düşünecek olursak, İslam bir hoşgörü dinidir. Peygamber efendimiz bile sahabelerine bir şey öğreten köleleri ( savaş esnasında ) serbest bırakmıştır ve onlara zarar vermemiştir. Günümüz dünyasında İslam adına savaşan birçok örgütün esirleri infaz ettiği görülmüştür. Bu durum İslam ahlakı ile tamamen çelişmektedir. Savunmasız bir bireyi ( düşman, esir olsa dahi ) öldürmek dinen yanlıştır. Bunu Kuran-ı Kerim’in ayetlerinde açık ve net şekilde görebiliyoruz.

 • Allah, din uğrunda sizinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz; doğrusu Allah adil olanları sever.” (Mümtahine, 8)
 • “Allah sadece, dininizden ötürü sizinle savaşan, sizi yerinizden yurdunuzdan kovan ve kovulmanıza destek veren kâfirleri dost edinmenizi yasaklar. Her kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.” (Mümtahine, 9)

Yukarıdaki ayette de gördüğünüz üzere sizinle dininizden dolayı savaşmayanlara, sizi yurdunuzdan çıkarmayanlara karşı iyiliksever olmayı ve adil olmayı yasaklamıyor. Tersine Allah adil olanları sever. Burada da net şekilde görüyoruz ki Allah size dokunmayan kişilere zulüm edin, onları öldürün demiyor. Yani kısaca Allah, gayrimüslimlerin öldürülmesini talep etmiyor. Aksine (size zulüm etmiyorlarsa), onlara karşı adil olursanız Allah’ın takdirini kazanırsınız.

Esirleri Öldürmeyin!

İnkâr edenlerle -savaşta- karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onları iyice yıldırıp sindirince bağı sıkıca bağlayın (esir alın). Savaş sona erince de artık ya karşılıksız veya fidye alarak onları salıverin.” ( Muhammed 74/4 )

Yukarıdaki ayette de gördüğümüz üzere esirlerin öldürülmesi Kuran tarafından doğru bulunmuyor ve serbest bırakılmalarının doğru olduğunu belirtiyor. Tabi ki savaş esnasında sizi öldürmeye çalışacaklarından dolayı onları öldürmenizde bir sakınca yoktur. Fakat yukarıdaki ayette de net şekilde belirtildiği gibi, teslim oldukları zaman onları fidye karşılığında veya karşılıksız şekilde serbest bırakın, şeklinde belirtiliyor.

Din uğruna savaş dahi veriliyorsa size saldırılmadığı sürece, teslim oldukları sürece, karşıdaki insanı öldürmeniz doğru değildir. Bunu Kuran-ı Kerim dahi belirtiyorsa, “din uğruna savaşıyoruz ve din uğruna öldürüyoruz” diyen kişilerin İslam dini ile alakaları yoktur! İslam dini mecbur kalmadıkça öldürmeyi asla ama asla emretmez! Hiçbir Kuran ayetinde savunmasız bir bireyi öldürün şeklinde bilgi geçmez! İnsanlar kendi bildikleri gibi dini kullanıyorlar ve diğer insanlara İslam dinini barbarca gösteriyorlar. Bu tamamen yanlış bir davranıştır. Temelinde adalet ve hoşgörü yatan bir dinden nasıl olur ki bunlar beklenir?

Din uğruna öldürmek caiz midir, sorusuna vereceğimiz en güzel cevap ise;

 • Din uğruna öldürmek, savaş hali olmadığı sürece caiz değildir.
 • Esirleri öldürmek İslam dinine göre caiz değildir.
 • Savunmasız ve günahsız insanı öldürmeyi İslam dini yasaklamıştır.
 • Savunmasız ve size saldıramayacak konumda olan insanların öldürülmesi caiz değildir. ( Günahsız bir insanı öldürmediği, ağır suç işlemediği sürece. )

Tüm bunlara rağmen, esirleri İslam uğruna öldürüyoruz diyenler mi Müslüman?

 

Son yazımız olan Evrim Teorisi: Charles Darwin ( Maymundan mı geliyoruz? ) isimli yazımıza göz atmak isterseniz başlığa tıklayabilirsiniz. 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Din uğruna öldürmek caiz midir? ( Kuran-ı Kerim ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Allah var mıdır?

Allah var mıdır? 19 Ağustos 2017

 • DMCA PROTECTION

  Bu sitedeki içeriklerin tamamı DMCA koruması altındadır. Başka sitelerin içeriklerimizi izinsiz kopyalaması durumunda işlem yapılır.

  DMCA.com Protection Status
 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Metin2 Yağmur Sistemi ( C++ ) Uzay nedir? Gta Sa-mp Nedir? Nasıl Oynanır? Düşmanın Sp’sini Çalma Şansı Efsunu ne işe yarar? Rules Of Survival PC indir Metin2 GameGuard Hatası Çözümü, Detects GameHack (v6877++)

  ÖNERİ

  Metin2 Şaman İsimleri Düşmanın Sp’sini Çalma Şansı Efsunu ne işe yarar? Metin2 Boss Kodları Metin2 Savaşçı Efsunları Koç burcu ( Özellikleri, Hangi Ay? ) Metin2 Simya (Yapımı) Nasıl Yapılır?

  Hoşgeldiniz

  NMxTR - Tüm Hakları Saklıdır