Dota 2 | Giriş

Dota 2 ile ilgili insanların genel düşüncesi bu iyi bir oyun yada bu çok kötü bir oyun değil. Bu daha çok kafa karıştırıcı, kızdırıcı, şaşkınlık yaratan, affetmeyen, kolay görünüp zor olan, zoru sevmeyip bu oyunu seven insanların düşünceleri belki bu oyunun tam tanımı olabilir.

2000’li yılların ortalarında Warcraft 3 için bir mod temel alan Dota 2, Blizzard’ın serisini tanımlayan RPG-infüze edilmiş RTS oyununun büyük bir kısmını taşıyor – aslında, Dota 2 ve Blizzard’ın The Storm of Heroes’larındaki bazı karakterler aynıdır.

Dota 2’nin temel oyunu, Diablo gibi bir twitch tabanlı aksiyon RPG oyunudur. Yere hareket etmek için bir yere sağ tıklarsanız, onlara saldırmak için düşmanlara sağ tıklarsınız ve diğer düğmeler harita etrafında birkaç dükkandan satın alınabilecek özel yeteneklere ve öğelere bağlıdır.

Dota 2, diğer takımın “Ancient” ini yok etmek için beşe beş savaştan oluşan çok oyunculu bir oyundur. Oyun başlamadan önce, her oyuncu, yüzlerce farklı karakterden oluşan bir havuzdan bir kahraman seçmeli ve ideal olarak MMO oyuncularına aşina olabilecek rolleri yerine getirmelidir.

Dota 2, tek bir haritaya, daha çok bir oyun alanına benziyor, üç şerit halinde ayrılıyor – üst, orta ve alt – ve iki taraf: Radiant ve Dire. Oyunun başında takımlar genellikle oyuncularını bu şeritlere dağıtır.

Her  kulvarda bir kışla kümesinden, creep olarak adlandırılan yapay kontrollü minion yaratıkları, bir takımın kışlalarından diğer takımı yok etmek üzere yola çıkıyorlar. Her kulvarda, bir sonraki sırayı almak için her biri tahrip edilmesi gereken üç Dire kule ve üç adet Radiant kulesi vardır. Her takımın Ancient üssü, dördüncü bir dizi kulenin ardındadır. Bir takımın Ancient yok oluncaya kadar oyun bitmez.

Dota 2 de bu MOBA – Multiplayer Online Battle Arena/Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası – türünde tek başına değildir. Benzer özelliklerde bir çok oyun bulunmaktadır.

Devam edecek…