Fortnite mı PUBG mi ?

Battle Royale oyunlar arasında şüphesiz zirveyi oynayan iki oyun Fortnite ve PUBG arasında oyuncular tarafından yapılan karşılaştırmalar devam ediyor. Bu karşılaştırmalara biz de bir yenisi eklemek istedik. İki oyunu farklı başlıklar halinde inceleyeceğiz.

Grafikler

Grafik yönünde iki oyunda aynı grafik motorunu kullanıyor ancak PUBG’nin bu konuda gerçekçi grafikleri ile daha başarılı bir oyun sergilediğini söyleyebiliriz. Bu yüzden de PUBG sistem gereksinimleri bakımından daha üst seviye donanım gerektiriyor. Bu da Fortnite’ın grafik yönünden değil ancak grafik tabanlı perfomans yönünden daha önde olduğunu ve daha geniş kitlelere ulaşabileceğini gösteriyor. Oyun PUBG’ye nazaran grafiklerde daha optimize bir oyun deneyimi sunuyor.

Oynanış

Oynanış tarafında PUBG daha yavaş ve gergin bir deneyim sunarken Fortnite daha haraketli daha eğlenceli bir deneyimle karşımıza çıkıyor. Silah mekanikleri bakımından PUBG daha önde ancak Fortnite’ın oynanışı daha kolay ve rahat. Daha hızlı akan bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız Fortnite tam size göre ancak uzun soluklu ve adrenalini yüksek bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız bu tarafta PUBG’yi tercih etmeniz daha yerinde olacaktır.

Genel Farklılıklar

Fortnite’ın belirgin olarak PUBG’den ayrılan özelliklerine gelirsek şüphesiz inşa mekaniğini gösterebiliriz ancak buna rağmen oyunda araç sürebilme mekaniğinin olmaması büyük bir eksiklik. PUBG tarafında ise araç sürme mekaniğinin çok başarılı olması tercih edilesi başka bir yön.

Sonuç

Sonuç olarak Fortnite ve PUBG’nin birbirinden ayrılan genel farklı özellikleri mevcut ikisi de battle royale olmasına rağmen farklı oyunculara hitap ediyorlar. Daha monoton bir oyun isteyenler PUBG yi tercih ederken ücretsiz olması ve oyunun hızlı akmasını tercih edenler Fortnite’ı tercih edebilir.