League of Legends Haritaları

League of Legends Haritaları
League of Legends Haritaları

Eş zamanlı oynanan bir strateji oyunu olan League of Legends oyununda  asıl amaç, rakibinizin merkez üssünü ele geçirerek ortadan kaldırmaktır. League of Legends Haritaları ; Sihirdar Vadisi, Cesaret Arenası, Uğursuz Korkuluk ve Dominion olmak üzere 4 adet harita bulunmaktadır. Şimdi bu haritaların detaylarına bir göz atalım.

Sihirdar Vadisi

League of Legends sihirdar vadisi oyunundaki en büyük haritadır. Bu haritada rakibin merkez üssüne giden 3 koridor bulunmaktadır. Sihirdar Vadisini her iki yanı birbirinin yansıması şeklinde görülmektedir. Vadideki her koridor 3 kule ve 1 inhibitör tarafından korunmaktadır. Merkez bölüm ise iki kule tarafından korunur. Haritanın sağ ve solunda kalan bölgelerde güçlendirilmiş ormanlık alanlar bulunmaktadır. Bu bölgeleri içine alan nehirde takımın tamamına güçlendirmeler veren 2 adet devasa canavar ve yampiri yengeçler bulunmaktadır.

Uğursuz Koruluk

Birbirlerine oldukça yakın olan 3 adet koridorun bulunduğu haritadır. Burada aniden gelişen kısa çatışmalar yapılmaktadır. Burada kazanmak için rakibin merkez üssüne girerek merkezi yok etmek gerekmektedir. Rakip takımın merkez üssüne sızıp, üssü kilitleyip rakibin merkez üssünü oyunun sonunda patlatmaya çalıştığınız bir haritadır.

Cesaret Arenası

Diğer iki haritanın aksine Cesaret Arenası, tek bir koridorun olduğu haritadır. Karakterlerin tümü bu koridorda ganimet ve tecrübe kazanırlar. Buradaki amaç da diğer haritalardaki amaçlarla aynıdır. Kuleleri, inhibitörü ve sonunda da merkez üssü yok etmek ana amaçtır. Rakibin merkez üssünü yok edebilmek için öncelikli olarak kule ve inhibitörleri ele geçirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda merkez üsse zarar vermeniz mümkün olmamaktadır.

Dominion

En önemli haritalardan biri olan Dominion’da, 5 bölüm vardır. Bu 5 bölümü ele geçirmeniz gerekmektedir. Oyun başında her takıma verilen 500 puan, rakip takımın ele geçirdiği bölümler sonrası saniye olarak 500 puandan düşülmektedir.

Başlangıçta seçeceğiniz karakter ile ganimet kazanmaya başlıyorsunuz. Alacağınız her altın ile daha azla eşya almaya başlıyorsunuz. Bu şekilde birinci seviyeden son seviye olan 18. seviyeye kadar ilerliyorsunuz. Oyun sonlarına doğru en iyi LoL eşyaları alabilmek ise her zaman olduğundan daha fazla ganimet ödemeniz gerekmektedir.