League of Legends Nedir Nasıl Oynanır?

League of Legends Nedir Nasıl Oynanır
League of Legends Nedir Nasıl Oynanır

League of Legends yani kısa adıyla LOL, 2009 yılında oyun piyasasına sürülmüş eş zamanlı oynanan bir strateji oyunudur. Ekipler halinde oynanan League of Legends oyununun amacı ekip arkadaşlarınızla birlikte diğer takımların bulundukları alanları ele geçirmek ve yok etmektir. League of Legends Nedir Nasıl Oynanır?

League of Legends Oyununun Detayları

League of Legends oyununda 140’ı aşkın sayıda karakter bulunmaktadır. Birbirinden farklı özellik ve becerilere sahip olan bu karakterler, farklı görevleri başarı ile yerine getirmektedir. Oyun klavye ve mouse aracılığıyla oynandığından karakterlerin kontrollerini sağlamak çok kolaydır. Seçeceğiniz karakterin hareketlerini mouse ile becerilerini ise klavye ile kontrol edebilirsiniz.

Oyunda, oyunun ana haritası olan Sihirdar Vadisi, 5 kişilik 2 takımın savaştığı Sonsuz Uçurum ve sadece derece sahibi takımla girebileceğiniz Uğursuz Korkuluk adlarında 3 temel harita bulunmaktadır. Haritalarda yer alan koridorlar ile rakiplerinizin kule ve inhibitörlerini ele geçirerek, rakiplerinizin merkez üssüne sızmaya ve sonunda da merkez üslerini yok etmeye çalışmalısınız.

Başarılı olmanın en önemli anahtarı ise, ekip arkadaşlarınızla uyum ve bilgi alışverişi içerisinde hareket etmenizdir. Oyunu bireysel olarak değil, ekip olarak oynadığınızı unutmamalısınız. Kendi başınıza alacağınız kararlar, tüm ekibin oyunu kaybetmesine neden olabilir.

League of Legends Oyununda Stratejinin Önemi

5 kişilik ekiplerin çatışmaları ile geçen oyunda, ekip arkadaşlarınız ile uyum içinde olmanız ve ortak olarak belirlediğiniz bir strateji ile hareket etmeniz son derece önemlidir. Ekip üyelerinin tamamı, önceden belirlenen stratejiye uygun hareket etmeli ve bağlı kalmalıdır. Bir yandan rakiplerinizin merkez üssünü ele geçirmek ve o üssü yok etmek için planlar yaparken, diğer yandan da rakiplerinizin boş durmadığını unutmayın. Aynı şekilde rakipleriniz de sizlerin merkez üssünü ele geçirmek için plan yapmaktadır. Bu nedenle, LoL stratejileri yaparken saldırıyı düşünmeli ancak savunmayı da ihmal etmemelisiniz.

League of Legends oyununda karşınıza çıkan rakipler, sizlerle benzer ya da eş değer özelliklere sahip rakiplerden seçilmektedir. Oyundaki güncellemeleri ve haritaları sürekli ve düzenli olarak takip etmeniz de stratejinizi tamamlayacak olan adımlardan biridir. Bu sayede rakiplerinizi yok ederek şampiyon olabilirsiniz.