Metin2 Kasma Sorunu

Metin2 Kasma Sorunu

Metin2 kasma sorunu birçok oyuncunun en büyük problemleri arasındadır. Özellikle oyun oynarken oyunun kasması oyuncuları gerçekten çok zor duruma sokabilmektedir. Bizler de bugün sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Metin2 kasma, donma sorunu genelde bilgisayarlar sistemlerinin yetersiz olması sebebiyle olmaktadır fakat bu konuda bunun dışında alternatifler sunacağız.

Metin2 Kasma Sorunu Çözümü

Öncelikli olarak bilgisayarınızın ısınmadığından emin olun. Özellikle ekran kartı ve işlemci ısınması sebebiyle oyunlar çok fazla kasar. Aşağıdaki maddeleri tek tek uygulayın. Oyunun donma sorununu aşağıdaki çözümler sayesinde azaltabilirsiniz.

Sistem Üzerinden Çözüm

 • İlk çözümümüz “Ayarlar” sekmesi üzerinden olacaktır. Oyunu başlatmadan önce ayar simgesine tıklayarak “Ayarlar” kısmını açabilirsiniz. Eğer açmayı bilmiyorsanız Metin2 klasörünüzün içerisindeki
 • Ayarlar kısmında aşağıdaki belirttiklerimizi seçiniz.
  Gölge: Hiçbiri
  – Ekran Modu: Tam Ekran Modu ( Küçük ekranlar her zaman GPU ve CPU kasmasına neden olur. )
  – Frekans: En düşük olacak şekilde 60 seçiniz. ( 60 en düşük moddur. )
  Çözünürlük: Elinizden geldiği kadar ekranı büyütmemeye çalışın. En düşük çözünürlük modu sizin için en iyi olacaktır fakat yine de bu tercihinize kalmış bir durumdur.
  – Gamma: 1
  – Sis: Açık
  – Gece Modu: Açık
  – Kar Yağışı: Kapalı
  – Kar Dokusu: Kapalı
  – IME Modu: Oyun IME’si
 • Yukarıdaki ayarları seçmeniz durumunda oyun oynarken kasma problemi biraz daha azalacaktır.
 • Bunun dışında “Görev Yöneticisi” uygulamasını açarak, bilgisayarda çalışan ve gereksiz uygulamaları sonlandırın.
 • Sistemsel olarak yapabileceğiniz bir çözüm de ekran kartınızın güncel olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Ekran kartınız yoksa zaten buna gerek yoktur. Eğer güncel değilse güncellemeyi deneyin.

Donanımsal Çözüm

Metin2 kasma sorunu için donanımsal çözüm ile ilgili olarak önereceğimiz ilk şey, bilgisayarınızın yeterli sistem özelliklerini karşılayıp karşılamadığına bakmanız olacaktır. Aşağıda linki bulunan makalemizde oyun sistem özelliklerine göz atabilirsiniz ve bu özelliklere bakarak kendi sisteminizi karşılaştırabilirsiniz.

BKZ: Metin2 Sistem Gereksinimleri 2017 – 2018

Eğer bilgisayar özellikleriniz standart sistemin altında kalıyorsa, yapılacak en etkili yöntem sistemi geliştirmek olacaktır. Eğer bilgisayarınızın yeterli olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi dikkate almanızda fayda var.

 • Öncelikle bilgisayarınızın soğutucu fanlarının doğru çalıştığından emin olun.
 • Fanlarda arıza varsa ( özellikle ekran kartı fanları ) bu fanları acilen gözden geçirin. Eğer işlemci ve ekran kartı fanlarında yavaşlama ve durma varsa acilen bilgisayarı kapatın, servis desteği alın. Eğer biliyorsanız fanları kontrol edin.
 • Fanlar çok çabuk kirlenebilirler. Bundan dolayı fanlarınızın temiz olup olmadığını kontrol edin. Dıştan temiz görünebilirler fakat ekran kartı ve işlemci fanları çok çabuk kirlenirler ve bu kirler sistemin ısınmasına ve kasmasına yol açabilirler.
 • Sistem soğuk kaldıkça performansı o kadar artacaktır. Eğer çok aşırı sıcak bir ortamdaysanız donma sorunu bundan da kaynaklanabilir. Özellikle doğu illerinde yaşıyorsanız, yaz aylarında buralar çok sıcak olabilmektedirler ve bu sıcaklıklar bilgisayarın performansını da olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Eğer havanın sıcak olduğunu düşünüyorsanız, kasanızda boş yer varsa, su sızdırmayacak bir poşetin içerisine buz koyarak kasanızın bir kısmına bırakabilirsiniz. Bırakacağınız kısmı doğru seçmeniz çok önemlidir. Eğer sistem kısmına sıvı bulaşırsa sisteminiz arıza görebilir. Bundan dolayı boş bir kısma buz poşetini bırakarak sistemin etkili soğumasını sağlayabilirsiniz. Bunu havanın giriş kısmındaki fan ağızlarına da yapabilirsiniz. Fan ağzını tıkamamak şartıyla, fanların havayı aldığı kısımların önüne buz koyarak havayı soğutmayı deneyebilirsiniz.

Metin2 kasma sorunu kesin çözüm ile ilgili çözüm makalemizin sonuna geldik. Eğer işinize yaradıysa lütfen aşağıdaki yıldız butonlarından puan vermeyi ve yorum yapmayı unutmayın. Görüşleriniz bizim için çok önemlidir. Görüş, istek ve önerilerinizi İletişim sayfamız aracılığıyla, istediğiniz zaman bizlere iletebilirsiniz. Ek olarak Metin2 Pvp kasma sorunu çözümü de yukarıdaki makalemiz sayesinde giderilebilir. Metin2 oyunlarının her türü için geçerlidir.

Son olarak Metin2 Tarzı Oyunlar isimli yazımızda Metin2 tarzı oyunlara yer verdik. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar dileriz.