MINECRAFT PE CREATIVE MODU

MINECRAFT PE CREATIVE MODU
MINECRAFT PE CREATIVE MODU

Oyunun diğer modu olarak bilinen creative modunda tamamen yaratıcılığınızı konuşturabileceksiniz. MINECRAFT PE CREATIVE MODU sayesinde Minecraft’ta bulunan bütün küplere sahip olursunuz. Bir diğer avantajı bu küplerden sınırsız olarak faydalanabilirsiniz. Şöyle düşünün, bomboş br dünyadasınız ve de herhangi bir sınır olmadan her şeyi kendiniz oluşturacaksınız. Creative modunda da aynı Survival modunda olduğu gibi hayatta kalma olayı geçerli değildir. Bu modda istediğiniz küpten istediğiniz kadar koyabilirsiniz. Ayrıca bu modda uçabiliyorsunuz. Bunu, ekranın sol alt kısmında yer alan hareket etmeyi sağlayan kısımdan ilk önce orta kısma, ardından da yukarı kısma kaydırarak gerçekleştirmelisiniz. Uçma özelliğinin avantajı şu, bu sayede istediğiniz yere fazla enerji harcamadan varmış oluyorsunuz. Creative modunun bir diğer özelliği, burada oluşturduğunuz yapıları oyunun diğer modu olan survival’da kullanamazsınız.

MULTİPLAYER

Minecraft PE  oyununu, çoklu oyuncu seçeneğiyle de oynayabilirsiniz. Bunu yapmak için, aynı kablosuz ağa (wi-fi) bağlı olduğunuz oyunun yüklü olduğu cihazlarla, android veya ios, kendi oluşturduğunuz dünyayı ya da yeni bir dünyayı oynayabilirsiniz. Bunu yaparken de oyun ayarlarınızı değiştirmeniz gerekir. Local Server Minecraft Multiplayer kısmını aktifleştirmelisiniz. Bunun ardından oyuna girecek diğer kişi, play kısmından sizin oynadığınız oyunu görebilecektir ama bunun için de bağlandığınız kablosuz yerel ağınızın ortak olması şarttır. Ayrıca, oyuna sizin dışınızda katılan kişi, oyundan çıkarken sizin oynadığınız haritayı kaydettiğinde, bir dahaki girişini tek başına yapabilir.

PC – PE KARŞILAŞTIRMASI

Minecraft oyununun PC ve PE versiyonları arasında ufakta olsa farklılıklar bulunmaktadır. Yeni güncellemelerle bu farklılıklar kapatılmakta ve PE versiyonu da PC versiyonu kalitesine taşınuyor. Bu paragrafta oyunun bu iki versiyonu arasında negatif ve pozitif yönden bir kıyaslama yapacağım. Artı yönleriyle başlayacak olursak; PE versiyonunda survival moduyla istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz, android ve ios ile yarattığımız dünyayı oynayabiliyoruz, ve yine de minecraft tadını yakalayabiliyoruz. Eksi yönlerinden bahsedecek olursak; multiplayer desteği PE versiyonunda zayıf, güncellemeler oldukça uzun sürmekte, Minecraft PC versiyonu Türkçe dil seçeneği varken PE versiyonunda yok, ve ücretli versiyonununda oldukça yüksek bir fiyatı olduğunu söylememiz gerekiyor.