MINECRAFT POCKET EDITION

MINECRAFT POCKET EDITION

Minecraft sevenlerinin oyunu her yerde oynayabilmeleri için geliştirilmiş olan, Minecraft Pocket Edition sürekli yapılan güncellemeleriyle Minecraft PC versiyonu ile arasındaki eksiklikleri günden güne kapatmakta ve oyun sevenlere bu oyunu her platformda oynayabilme zevkini yaşatmaktadır.

OYUNUN TEMEL MODLARI

Minecraft oyununu kısaca özetlemek gerekirse, küplerden kendinize ait bir dünya oluşturmakla yükümlüsünüz, bu dünyayı renklendirerek gerçek dünya ile arasında benzerlik kurabilirsiniz. Minecraft oyun modları ikiye ayrılmaktadır; birincisi Survival, ikincisi Creative.

Survival kısmında, adından da anlaşılabileceği gibi amaç hayatta kalmaktır. Oyunun başında, oldukça geniş bir dünyaya yanınızda herhangi bir şey olmadan sadece küpten oluşmuş bir insan olarak geliyorsunuz. Bu aşamada neler yapılacağını bilmek ve başlangıç etabında doğru adımlar atabilmek önemlidir. Peki neler yaparak oyuna başlamalıyız? Minecraft’ta üzerine basılı tutarak bir küpü çantanıza koyabilirsiniz. Bu küp; toprak, ağaç vs olabilir. Bunu bilmek önemli ve oyunda işinize çok yarayacaktır. Daha sonrasında, etrafı gezmek ve ağaç bulmak yani ağaç bulana kadar etrafta ilerlemek gerekir. Ağaç bulduğunuz vakit, ağacın gövdesine basılı tutmalı ve kütükleri çantanıza almalısınız. Başlangıç seviyesinde minimum iki ya da üç ağacın gövdesini toplamanız yeterli olacaktır. Sonrasında ne yapmalıyız? Edindiğiniz kütükleri tahtaya döndürmelisiniz. Bunu yapmak için de, ekranın orta al kısmındaki üç notalı kısımda bulunan Wooden Planks’tan yapabileceğinizin maksimumunu yapmalısınız. Bu işlem bittikten sonra çalışmalarınızı ciddileştirmek için bir çalışma masasına ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için de işlediğiniz tahtaları kullanıp ekrandan Crafting Table yapmalısınız. Bu oyunda herhangi bir yere tek dokunuş yaparsınız o simgeyi oraya yerleştirmiş olursunuz.

EV NASIL YAPILIR?

Minecraft ev nasıl yapılır denildiğinde, yapacağınız yeri iyi belirlemelisiniz. Daha önce yaptığınız çalışma masasını da evi yaptığınız yere koymalısınız. Evi nereye yapacağınıza karar verirken iyi bir yer bulmaya çalışın. Mesela; su kenarları ya da yüksek yerlere evinizi yapmak avantajlıdır. Evi kurarken yine tahtaya ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için de ağaç kesmeniz gerekir. Oyuna yeni başlarken eviniz fazla büyük olmak zorunda değil ama evi kurarken acele etmeli ve karanlığa kalmadan işinizi halletmelisiniz.