Steam Açıkladı: Kur Farkı Türkiye’ye Yansıtılmayacak

Türkiye’deki oyuncuların oyun alışverişi yaptığı resmi web mağazası steam müjdeli haberi verdi. Son günlerde dolar kurunda yaşanan artış ve Türk Lirası’nın değer kaybı birçok anlamda oyuncuları sıkıntıya sokmuştu. Özellikle oyuncu ekipmanları ve oyuncu bilgisayarları ciddi oranda zam görmüştü. Bu durumun ardından bilgisayar toplamak isteyen oyuncular zor anlar yaşamıştır. Dolar kurunun artışından sonra gözler oyun satış platformu steam mağazasına çevrildi. Fakat steam oyuncuların yüreğine su serpti. Dolar kurunun oyun fiyatlarına yansımayacağı ve Türkiye’ye sabit tarifenin uygulanmaya devam edeceği ifade edildi. Bu haberin ardından oyuncular adeta bayram yaşadı. Özellikle son dönemlerde çıkış yapan oyunları 350TL- 400TL bandında mağazada yer aması oyuncuları endişelendiriyordu.

STEAM OYUNCULARI SEVİNDİRDİ

Steam mağazasında satışa sunulan oyunların birçoğu normal fiyatta ve satın alınabilir düzeydedir. Özellikle yaz indirimleri, kış indirimleri, bahar indirimleri ve özel gün fırsatları ile büyük indirimler sunan steam verdiği haberle birlikte oyuncuları mutlu etti. Hem devasa indirimler hem de sabit kur politikası steam mağazasının oyuncular için ayrı bir anlam taşıdığını gösterdi. Türkiye için alınan bu karar ile birlikte dolar kurunun güncel kur değil 2.1 TL olarak baz alınacağı da açıklandı. Yani eski uygulamanın devam edeceği ve neredeyse aradaki %100 zamdan daha fazla olan farkın uygulanmayacağı muhteşem bir haber olarak karşılandı. Önümüzdeki günlerde oyun fiyatlarının aynı kalacağını hep birlikte görmemiz mümkün olacak.

OYUNCULARA PEŞ PEŞE MÜJDE

Sabit dolar kuru politikası ile dikkatleri üzerine çeken steam yakın dönemde kış ayı için özel indirimlerle de karşımıza çıkacak. Devasa oyunların yüksek oranlarla indirime girmesi ile birlikte oyuncular adeta bayram edecek. Kısa süre sonra devreye girecek bu indirimin öncesinde önemli yapımların da nasıl bir politika izleyeceği merak ediliyor. Steam mağazasındaki satış politikası ve uygulanan fiyat politikası şuan oyuncuların mutluluk kaynaklarından birisi haline geldi. Steam mağazasının ilerleyen günlerde nasıl bir yol izleyeceği ve dolar fiyatlarının daha fazla artış görmesi ile birlikte ne yapacağı ise merak ediliyor. Olası bir durumda dolar kuru artış görürse steam farklı bir karar uygulayabilir mi? soruları her zaman akılların bir köşesinde varlığını sürdürüyor.