Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege Detaylı Bakış

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyununun detaylı açıklaması sizlerle.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyununun detaylı açıklaması sizlerle.

Competetive/Rekabetçi türünden olan oyun iki farklı takımın savaşını ele alıyor. Saldırı ve savunma olmak üzere iki takımımız var. Saldırı takımına Anti-Terörist, savunma takımına Teröristlerde diyebiliriz. Takımlar 5v5 olarak kuruluyor. Farklı oyun hedefleri doğrultusunda farklı zaman ve mekanlarda oyun devam ediyor. Oyun hedefleri konusunda örnek olarak: Bomba imhası görevinde savunma takımı bombayı koruyor ve saldırı takımı bombayı imha kiti ile çözmeyi hedefliyor, rehine görevinde ise savunma takımı rehineyi içeride tutmaya çalışıyor, sadlırı takımı ise rehineyi alıp güvenli bölgeye götürmeyi hedefliyor.

Oyuna ilk başladığınızda satın aldığınız pakete göre elinizde kullanıma açık birkaç operatör oluyor. Savunma tarafında oynadığınızda savunma operatörleri, saldırı tarafında oynadığınızda saldırı operatörlerini kullanabiliyorsunuz ve bu operatörleri açarken tek tek açmak zorundasınız. Oyun parası veya gerçek paraylada tüm karakterleri açabilirsiniz.

Arayüze geldiğimizde oynayabileceğiniz 3 mod bulunuyor: Terörist avı; 5inizin karşısına dalgalar halinde gelen yapay zekalı teröristler, Casual; 5v5 karşılaşma kazanma yada kaybetme durumunda birşey değişmiyor, maçtan çıkmanın cezası yok, Ranked; Casual ile aynı, tek farkı maçı kazanıp kaybetmenize göre size bir rütbe veriliyor.

Oynanış mekaniği olarak bilinen competetive oyunlara göre farklılık olarak Q ve E tuşunun sağa ve sola eğilme işlevini görebiliyoruz. Oyun 3 farklı durma pozisyonuna sahip; ayakta, eğilme ve yatma pozisyonu. El bombaları, silahlar, silah eklentileri, karakterinizin özellikleri bu oyunu farklı kılan taraf. Sizleri gerçekten havaya sokan, profesyonel bir deneyim vaat ediyor Ubisoft’un bu oyunu.

Oyun mekanikleri ve karakter dinamikleri, gerçekçiliğe oldukça yakın durumda. Birçok farklı noktaya “zipline” ile tırmanabilmemiz, kırılan duvarlar, duvarlar kırılmasın diye monte edilen metal plakalar ve kapılara yerleştirilen bloklar, size gerçek bir oyun deneyimi sunmayı amaçlıyor. Silahlar ve çelik yelek olayı da öyle. Yere serilen dikenli teller, pencerelere takılan bloklar ve kapı altlarına yerleştirilen hassas patlayıcılar… Rainbow Six: Siege, bir bütün olarak size en iyi deneyimi sunmak istiyor.

Kullanılan her operatörün kendini diğerlerinden ayıran özellikleri var. Zırh ve hız puanları operatörler arasında değişiyor, kullanılabilir silahlar operatörler arası değişiyor, kullanılabilir el bombası, dikenli tel, c4 patlayıcı operatörler arası değişiyor. Her operatörün belirli sayıda yada birkaç saniyede bir kullanabildiği özel yeteneği var.

Sesleri ise gayet iyi. 5.1 ya da 7.1’lik kafa üstü kulaklıklar ile gelişmiş bir stereo deneyimi yakalayabilir, Ubisoft’un gelişmiş ses teknolojisini kullanarak “ses kasabilirsiniz.” Counter-Strike topluluğunun iyi bildiği ve uygulamaya çalıştığı ses kasma olayı, Rainbow Six: Siege’in daha iyi olan ses düzeni sayesinde daha iyi bir şekilde uygulanabiliyor. Ayak sesleri, silah sesleri, çatışma ve ekipman sesleri, kırılma sesleri ve oyun içerisindeki birçok efekt, animasyon gayet iyi düzeyde.