Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege İlk Bakış

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Bu yazıda competetive/rekabetçi türde olan Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyununa hafif bir giriş yapacağız.

Ubisoft’un 2013 yılında yapımına başlanan oyun ilk zamanlarında isim ve tür değiştirdi. Rainbow Six: Siege adını aldıktan sonra genel hatlarıyla bugünkü haline girdi. Genel anlamda oyun 5v5’ten iki takımın birbiriyle savaşını konu alıyor. Saldırı ve Savunma timleri. Aynı türde olan Counter Strike oyununa benzediği net bir şekilde söylenebilir.

Arasındaki fark şu şekilde açıklanabilir. Counter Strike daha basit bir mantığa dayanıyor. Rainbow Six: Siege’nin bu farklılığı oluşturan kısmı ise oynanışın, karakterlerin, yapılan hareketlerin ve verilen kararların daha gerçeğe dayalı ve daha profosyonel olması, saldırı timinde taktiksel açıdan kendinizi karakterinizin yerine koyup karar vermenizi sağlama. Daha detaylı olduğu için oyunu tam anlamıyla öğrenip oynayabilmekte zaman istiyor.

2015 yılında oyunculara tam olarak sunulan oyun 2017 yılında 1. Yıl 1. Sezona giriş yaptı ve Yıl ve Sezon sistemi bununla başlandı. Yılda 4 farklı Sezon güncellemesi geliyor ve her güncelleme yeni karakterler, haritalar, silahlar içeriyor. Şuan Temmuz 2018 itibariyle oyun 3. Yıl 2. Sezonda. Bu kadar yükselmesi beklenmeyen bu oyunun gidişatı Ubisoft tarafından görülünce oyuna daha ağırlık verilmeye başlandı; server bakımları, düzenli güncellemeler, farklı dil destekleri (Türkçe dil desteği mevcut), e-spor turnuvaları desteği.

Counter-Strike, Battlefield: Hardline, Payday ve Rainbow serilerinin bir karması olan Rainbow Six: Siege, oldukça iyi bir oynanışa sahip. Oyun mekanikleri ve karakter dinamikleri, gerçekçiliğe oldukça yakın durumda.

Oyunu diğer oyunlardan en farklı kılan sistem operatörler yani yönettiğiniz karakterler. Güncel olarak oyun 40 operatöre sahip ve tüm bu operatörlerin kullanabildiği silahlar farklı, özel yetenekleri farklı. Karakter incelemeleri gelecek yazılarda sizinle olacak. Ve oyuna her Sezon güncellemesiyle yeni operatörler eklenmeye devam ediyor.

Oyun oynanış açısından dikkat, yetenek, zaman istediği için şuanki kitlesi diğer oyun kitlelerine kıyaslanırsa daha kaliteli denebilir. Oyunun grafikleri, oldukça modern ve yeni nesle uygun hazırlanmış durumda. 34GB’lık bir boyuta sahip olan oyunun iyi bir grafikleri var. Fakat siz daha iyisini istiyorsanız, ekstra 40GB daha indirerek “Ultra HD grafik paketini” indirebiliyorsunuz.