Windows Sistem Kesintileri ( CPU Kullanımı ) [Çözüm]

Ana Sayfa » Windows » Windows Sistem Kesintileri ( CPU Kullanımı ) [Çözüm]

Sistem kesintileri

Windows Sistem Kesintileri ( CPU Kullanımı ) [Çözüm]

Sistem kesintileri  sorunu eminim ki çoğunuzun başına gelmiştir. Özellikle son zamanlarda artan şikayetler nedeniyle bu konuyu paylaşmayı istedim.

Şahsen sorunu yaşadığım için çok büyük sıkıntı çektim ve bu sıkıntıyı sizlerin de çekmesini istemedim. Sorunun yazılımsal yani virüs kaynaklı olduğunu zannettim fakat durum çok farklıydı. Önce nedir bu sistem kesintisi olayı, ona bakalım.

Sistem Kesintileri Nedir?

Aldığınız bu hata tamamen sistem ve yazılım kaynaklı olabilir fakat bu görevi, görev yöneticisinde görüyorsanız ve CPU kullanımına dair yüksek bir görüntü alıyorsanız, sisteminizde kesintiye neden olan bir şey vardır ve bu kesintileri size yansıtmamak için CPU ekstra işlem harcıyordur. CPU, kesintinin oranına göre kullanımı arttırıp azaltabilir. Genellikle bu değer %5-10 üzerinde ise bir anormallik söz konusudur.

Nasıl Çözülür?

Aslında bu sorunun çözümü hiç de kolay olmadı çünkü bu sorun ile ilgili internet ortamında neredeyse materyal sayısı sıfır. Kaynak olmayınca çözümü kendi başınıza yapmanız gerekiyor. Ben aşağıdaki adımları uygulayarak çözüme kavuştum.

 • İlk olarak sorunun yazılımsal olup olmadığını kontrol etmek adına sürücülerimin güncel olup olmadığını kontrol ettim. Çoğu günceldi. Yabancı bir makalede BİOS gücellemesi yapmam öneriliyordu. BİOS sürümüm güncel değildi fakat güncelleme işlemi yapmam bana bir şey kazandırmadı. Aksine acele ettiğim için bazı sürücü güncellemelerini yarıda kesip bilgisayarı yeniden başlattım ( kesinlikle yapmayın, anlık stresten dolayı yaptım böyle bir hatayı ) ve beklenen oldu. Bilgisayar başladıktan 3-4 dakika sonra mavi ekran hatası vermeye başladı. Bilgisayar açıldığı için Windows 10 üzerindeki seçeneklerden hemen sıfırlama kısmını seçtim ve bilgisayarı sıfırladım. Sıfırlandığında yazılımsal sorun varsa en azından çözülür umuduyla bekledim fakat nafile, kesinti sorunu hala devam ediyordu.
 • Hem bilgisayar boşuna sıfırlanmıştı, hem de boşuna zaman harcamıştım. Birden aklıma DVD-RW kısmını söküp harici disk taktığım aklıma geldi ( biraz geç oldu ama ). Hemen bilgisayarı kapatıp diski söktüm ve Windows’u başlattım. Sorun oradan kaynaklıymış.
 • İki ihtimal var; ilk ihtimal; disk arızalı olabilir. İkinci ihtimal; diski taktığım caddy ( diski bilgisayara bağlamak için gereken aparat ) tam yerleşmiyor olabilir yada bozuk olabilir. Bunu öğrenmemin tek yolu var; işletim sisteminin kurulu olduğu ve ana karta bağlı olan SSD diski alıp DVD bölümüne takmam gerekecek. Eğer sistem kesintileri oranı düşerse diskimde hata olduğunu anlarım. Eğer değer aynıysa caddy yerleşiminde veya caddy üzerinde bir sorun vardır. Bunun için yapacak tek şey yeni caddy almak olacak.

Unutmayın!

Benim sorunum disk üzerindedir diye sizin de disk üzerinde olacak diye birşey yok. Sisteminizin donanımını tamamen kontrol etmek zorunda kalabilirsiniz ve bu işlemi yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Sistem kesintileri hatasında “CPU az oranda kullanılıyor, %10 orandan birşey olmaz.” demeyin! Bu kesintiler ana karta bağlı olan diskiniz ile birlikte tüm sistemi etkiliyor ve tüm sistemde kasmaya neden oluyor. Bunu görebilmeniz için sisteminizin rahatlıkla açabildiği bir oyunu açın ve oynamayı deneyin. Oyunda oynamanız neredeyse imkansız hale gelecektir. Ardından DVD bölümündeki diski çıkarıp deneyin. Fark fazlasıyla ortada olacaktır.

Sistem kesintileri sorununun çözümünü bu şekilde yaptık. Şu anda sadece SSD disk var. Harici diski çıkardım ve sorun çözülmüş durumda.

Diski Taktık, Sorunu Çözdük ( Ekleme 29.03.2018 )

Sistem kesintileri sorunu yüzünden diski bir kenara koyup atmak hoşuma gitmedi. Biraz uğraştan sonra sorunu tam anlamıyla çözdük. Öncelikle yaptıklarımızdan tek tek bahsedelim;

 • DVD-RW kısmına taktığım diskimde sorun olup olmadığını kontrol etmek adına yeni bir disk taktım ve sonuç yine aynıydı.
 • Sistem kesintileri sorununu çözmek için farklı bir yöntem denemeye karar verdim. Yüksek ihtimalle caddy yerleşmesinden yana sorun olabileceğini düşünerek caddy kısmını söktüm. Caddy yerine eski DVD-RW’ımı kullanacaktım. DVD-RW kısmını söktüm ve dış kasa dışındaki her şeyi söktüm. Caddy üzerinde bulunan dönüştürücü kısmın vidalarını söktüm ve dönüştürücü başlık ve çip kısmını aldım. Caddy üzerinden aldığım başlığı DVD-RW kasasına monte etmeye çalıştım fakat vidalar uyumsuz oldu. Ben de japon yapıştırıcısı ile ( elimde vida delici vs. yoktu ) dönüştürücü başlığı DVD-RW kısmına sabitledim. Sabitleme işlemini yaptıktan sonra caddy üzerinden söküp DVD-RW’a taktığım dönüştürücü başlığın üzerinde bir adet açma kapama düğmesi tarzında ( küçük aç kapa düğmesi ) bir düğme vardı ( büyük ihtimalle bu düğmeden yana sorun çektik ). Düğme üç farklı şekilde gidip geliyordu. Sağ, sol ve orta şeklinde. Düğmeyi ortaya aldım ve dönüştürücüye diskimi taktım. DVD-RW kısmının kapağını kapattım ve bilgisayara taktım. Sonuç biraz şaşırttı beni, çünkü disk görünmüyordu. Yapıştırma işleminde mi sorun yaptım diye düşünürken düğme aklıma geldi ve DVD-RW kapağını açıp diski çıkardım ve düğmeyi en sola çektim. Ardından kapağı kapattım ve DVD-RW’ımı taktım. Ardından bilgisayarı açtım ve diskler gelmişti. Hemen görev yöneticisini açtım ve mutlu sona ulaştığımı anladım. Sorun çözülmüştü.

Neden DVD-RW Kasasını Kullandım?

Caddy kasaları çok dandik olduğu için yerleştirme kısmında sorun oluşabileceğini düşündüm. Caddy içerisindeki düğmeyi farketseydim öncelik olarak o düğme ile deneme yapar ve kesintisi sorununun geçip geçmediğini kontrol ederdim. Sistemi sil baştan tekrar çıkarmakla maalesef uğraşamayacağım için sorunun nereden kaynaklı olduğunu net olarak anlamadım fakat sorunum çözüldüğü için mutluyum.

Şimdi iki ihtimal var;

 1. Sorun caddy kasası nedeniyle oluşuyordu, yani hard disk tam oturmadığı için kesinti olarak yansıyordu.
 2. Sorun caddy içerisindeki düğmeden kaynaklanıyordu. Yanlış seçim yapıldığı için disk kesinti yaşıyordu.

Yukarıdaki iki ihtimal de göz önüne alınabilir ve buna göre müdahale edilebilir. Eğer sizde de benzer bir durum varsa, öncelikli olarak caddy üzerindeki düğmenin ayarları ile oynamanızda fayda var.

 Caddy Almanıza Gerek Yok

Aslında bu sorunu çözerken caddy almaya hiçte gerek olmadığını gördüm. Çünkü caddy kasaları gerçekten çok dandik oluyor. DVD-RW bağlantısını diskinize dönüştürecek bir başlık kullanırsanız DVD-RW kısmını disk kasası olarak kullanabilirsiniz. Böylece sağlam olmayan parçalar yerine orijinal parçanızı bir kenara almamış olursunuz ve daha sağlıklı bir sistem oraya koyabilirsiniz.

Disk bölümlerini kontrol ederek tekrar deneyin. Eğer çözüm bulamazsanız format atın. Bu da çözüm olmazsa yedek disk bulup deneyin. Çözüm bulamazsanız kesinlikle bilgisayarınızı teknik serviste kontrol ettirin.

İşinize yaradıysa yorum yapmayı unutmayın.

 

Son olarak Metin2 Ejderha Taşı Parçası ne işe yarar? (ETP) isimli yazımızda Ejderha Taşı Parçası hakkında detaylı bilgi verdik.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Windows Sistem Kesintileri ( CPU Kullanımı ) [Çözüm] - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • DMCA PROTECTION

  Bu sitedeki içeriklerin tamamı DMCA koruması altındadır. Başka sitelerin içeriklerimizi izinsiz kopyalaması durumunda işlem yapılır.

  DMCA.com Protection Status
 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Para her kapıyı açar mı? Metin2 TR Tipi Nesne Market Sistemi 2017 Metin2 GM Kodları 2018 Metin2 Para Kasma Yolları Metin2 Pvp 7x Hilesi, Güncel Oto Metin Kesici, Toplama, Çekme İnternet nedir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  NMxTR - Tüm Hakları Saklıdır