World of Warcraft Evreni Hakkında

World of Warcraft Evreni Hakkında

Son derece gelişmiş bir haritası bulunan World of Warcraft oyunu; Azeroth adı verilen gezegende geçiyor. Azeroth’da toplam 5 kıta bulunuyor. Bu kıtalarda farklı ırkların yaşadığı görülüyor. Evrende Azeroth dışında; Draenor, Argus, K’aresh ve Xoruth gezegenleri bulunuyor. Azeroth ervreninde bulunan beş kıtanın sıralaması; Eastern Kingdoms, Kalimdor, Northrend, Undermine ve Pandaria şeklinde oluyor. Beş kıtanın ortasında, The Great Sea adında büyük deniz bulunuyor. Bu denizin ortasında ise Maelstorm denilen, dev bir hortum bulunuyor. World of Warcraft Evreni Hakkında

Eastern Kingdoms Kıtası

Oyunun ilk serileri bu kıtada geçiyor. İnsan ırkı, cüceler (dwarf), undead ırkı ve blodd elflerin başkentleri bu kıtada bulunuyor. Bu kıtada bulunan önemli şehirler; Stormwind, Ironforge, Undercity, Silvermoon City, Dalaran, Gnomeregan, Scholomance, Karazhan, Zul’aman ve Zul’gurub şeklinde sıralanıyor.

Kalimdor Kıtası

Eastern Kingdoms’a nazaran yeni keşfedilen kıtalardan biri olan Kalimdor, Warcraft III: Reign of Chaos oyununda ortaya çıkıyor. Orc ırkı tarafından keşfedilen kıta, Night Elf krallığına ev sahipliği yapıyor. Burada Night Elf ırkının başkenti Teldrassil, Tauren ırkının başkenti Thuner Bluff, Orc ırkının ve Horde oluşumunun başkenti Orgrimmar bulunuyor. Ayrıca bu kıtada, Draenai ırkının başkenti The Exador da bulunuyor.

Northrend Kıtası

Azeroth gezegeninin kuzey kutbu olarak adlandırılan bölgede yer alan Northrend kıtası; Undead Scourge birliğinin yer aldığı bölge oluyor. Bu kıta; World of Warcraft oyununun ikinci ek paketi olan WOW Wrath of the Lich King serisinin ana kıtası olarak dikkat çekiyor. Kıtanın; Warcraft III serisinde keşfedildiği biliniyor.

Outland (Dreanor) Kıtası

Bu kıtanın keşfi; Warcraft III: Beyond the Dark Portal oyununa dayanıyor.  Bu bölgenin bir zamanlar Orcların, Arakkoa ve Ogre’lerin ana yurdu olduğu biliniyor. Orc lider Ner’Zhul’ün, Allience ordularından kaçarken, açtığı geçitler sebebi ile gezegenin parçalanmasına neden olduğu biliniyor.

Pandaria Kıtası

Bu kıtanın; World of Warcraft: Mists of Pandaria ek paketi ile ortaya çıktığı görülüyor. Kıtada, Mantid ve Pandaren ırkı yaşıyor. Pandaria kıtası bir şekilde Horde ve Allience tarafından keşfediliyor. Kadimler savaşı sırasında sislerle kaplanan kıta, uzun bir süre, keşfine kadar tüm olaylardan uzak ve izole bir şekilde bulunuyor.