World of Warcraft Oyunundan Banlanmak

Dünyanın en popüler multiplayer oyunlarından biri olan World of Warcraft’ın yazılımcı şirketi Blizzard; hile amacı ile exploit ve bot kullananları tespit ettiğinde banlıyor. Bu oyundan uzaklaştırma; ya 6 ay gibi geçici bir süreliğine uygulanıyor, ya da ömür boyu banlanma şeklinde gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu bot yazılımları kullananlar dışında, yasaklanmış davranışlarda bulunanların da oyundan süreli veya süresiz bir şekilde uzaklaştırıldığı görülüyor. Belli bir ücret karşılığı oynanan bu oyunda, uzun zaman ve emek harcanması sebebi ile istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için; belli başlı kurallara uygun hareket etmek gerekiyor. World of Warcraft ban açtırma mümkün olmadığı için dikkatli olma önem arz ediyor. World of Warcraft Oyunundan Banlanmak

World of Warcraft Oyunundan Banlanma Sebepleri

En çok oynanan oyunların başında gelen World of Warcraft; büyük zaman ve emek isteyen oyunlardan biridir. Bu oyundan süreli veya süresiz olarak men edilmek, hemen hemen hiçbir oyun severin istemediği durumlardan biri oluyor. Blizzard tarafından oyundan men edilenlerin başında; bot yazılımları kullanarak, emeksiz ve hileli bir şekilde haksız gelişim sağlayanlar geliyor. Daha sonra; oyunda izin verilmeyen davranışları sergileyenler banlanıyor. Şirket tarafından açıklanan istenmeyen davranışlara dikkat etmek gerekiyor. Gold almak ve satmak, powerleveling denilen para ile level atlattırmak, ırkçılık yapmak, oyun bug ve açıklarını kullanmak, kumar oynamak ve oynatmak, dolandırıcılık yapmak, izin verilmeyen yazılımları kullanmak oyundan uzaklaştırma sebebi oluyor. Bunların yanında; spam ve reklam yapmak, hesabı satmak, takas ve item satmak, bilerek battlegound kaybettirmek, huzursuzluk çıkararak oyunu oynanılmaz kılmak, genel huzur bozucu davranışlarda bulunmak da oyundan men edilmeye sebep oluyor. Yani World of Warcraft banlanma sebepleri oldukça katı ve kullanıcıların dikkat etmesi gerekiyor.

World of Warcraft Oyunundan Banlananlar Ne Zaman Geri Dönebilir?

Oyun şirketinin, belirli kurallara uymayan oyuncuları, genellikle 6 ay süre boyunca uzaklaştırdığı görülüyor. Bunun yanında; belirli dönemlerde yapılan incelemelerde süresiz uzaklaştırmanın da uygulandığı biliniyor. Oyundan uzaklaştırma sebebine göre; bu uzaklaştırmanın süreli mi süresiz olduğu farklılık gösterebiliyor. Bu sebeple, her hangi bir mağduriyet yaşamamak adına oyun kurallarına harfiyen uymak önem taşıyor. WOW ban süresi için farklı zaman dilimlerinin olduğunu da belirtelim.

Oyundan Süresiz Banlanma

Blizzard şirketinin bot yazılım kullananları kesinlikle affetmediği biliniyor. İzin verilmeyen yazılımları kullanan oyuncular; ya 6 süre ile oyundan uzaklaştırılıyor, ya da süresiz olarak oyun hesapları siliniyor. Bunun dışında; uyulması gereken kurallara uymayan oyuncular, duruma göre süresiz olarak oyundan banlanabiliyor.