World of Warcraft Sunucu Seçimi

Dünyanın en geniş kapsamlı MMORPG oyunlarından biri olan World of Warcraft oyununda, oyuna giriş yaparken server (sunucu) seçimi yapmak gerekiyor. Bu konu hakkında daha önce tecrübesi olmayan ya da her hangi bir bilgisi olmayan oyuncuların, oldukça zorlandığı görülüyor. Bu sebeple öncelikle mevcut olan oyun sunucularının neler olduğu ve ne anlamlara geldiklerini analiz etmek gerekiyor. Bu sayede sunucunun özelliklerine göre en uygun olanı tercih edilerek, daha kolay ve daha keyifli bir şekilde oyun oynanabiliyor. World of Warcraft Sunucu Seçimi

World of Warcarft Sunucuları Nelerdir?

Oyunda toplamda 4 adet sunucu bulunuyor. Bu sunuculardan tümünde; dungeon, raid, arena, duel ve battleground özellikleri bulunuyor. Oyunda RP (Role Playing), PvP (Player versus player), PvPRP (Player versus player role playing) ve PvE (Player versus environment) sunucuları bulunuyor. Bu sunuculardan PvP veya PvE olanı seçilerek, oyunu daha kısa sürede öğrenme imkânı bulunuyor. Bu sunucuların kalabalık olması sebebi ile daha tecrübeli oyuncular barındırdığı ve oyunu öğrenmenin kolaylığı yanı sıra daha zevkli olmasını sağladığı görülüyor. World of Warcraft sunucuları özellikle doluluk oranları ile dikkat çekiyor diyerek konuyu sonlandırabiliriz.

World of Warcraft Sunucularının Farkları Nelerdir?

World of Warcraft oyununda bulunan 4 adet sunucunun birbirinden ayrıldıkları çeşitli özellikleri bulunuyor. Hepsinin ortak noktası ise; dungeon, raid ve arena, duel ve WOW battlegound özelliklerinin bulunması oluyor. Aralarındaki en belirgin fark ise; RP ve PvP olup olmamaları oluyor. Serverlar yoğunluklarına göre bağlanma aşamasında oyuncunun bekleme süresini etkileyebiliyor.

RP, PvP, PvE ve PvPRP Nedir?

Oyunun sunucularından biri olan RP; role playing anlamına geliyor. Bu sunucuda oyuncular kendisini Warcraft evreninin bir parçası olarak hissediyor. Bu sunucuda oyun oynayabilmek için; çok yüksek bir oyun tecrübesine ihtiyaç duyulmuyor. PvP server ise; rol yapmaya gerek olmayan, Player versus Player anlamına gelen sunucular oluyor. PvE sunucularda, daha çok yeni ve deneyimsiz oyuncuların bulunduğu görülüyor, bu sunucu oyuncu çevreye karşı anlamı taşıyor. PvpRP sunucu ise; player versus player role playing anlamına geliyor. Normal Role Playing sunucusundan farklı olarak, düşman ırktan olan herkese doğrudan saldırılabiliyor. Bu sunucunun deneyimsiz oyuncular için pek uygun olmadığı görülüyor.